08-24.08.2008 - Beijing (Pekin) - XXIX Igrzyska Olimpijskie


W dniach 8-24 sierpnia 208 roku w Pekinie odbywają się XXIX Igrzyska Olimpijskie. Konkurencje lekkoatletyczne rozgrywane będą w dniach 15-24 sierpnia 2008. Po raz pierwszy w historii Polic i naszego klubu Polskę reprezentował będzie policzanin - Marcin Lewandowski. Wystartuje on 20 sierpnia w biegu eliminacyjnym na 800 metrów. W przypadku udanego startu biegi półfinałowe rozegrane zostaną następnego dnia. Finałowy bieg na 800 metrów przewidziany jest 23 sierpnia 2008 roku. Życzymy Marcinowi udanego startu.

Marcin Lewandowski w dniu 18 sierpnia 2008 roku na swojej stronie internetowej napisał: "Jest moc w nogach i płucach. Czuję, że jestem przygotowany na tą imprezę, nastawienie bojowe. Pogoda jest zdecydowanie lepsza niż piszą o tym w gazetach i mówią w telewizji. Jest lepsza także od tej jaka była tu 2 lata temu podczas Mistrzostw Świata Juniorów w których brałem udział. Wioska olimpijska przypomiona mi trochę wioskę w Bangkoku podczas uniwersjady. Każdy blok zamieszkuje jedna z ekip, powywieszane są flagi, reprezentacyjne koszulki. Ciekawym jest fakt, że ludzie wszędzie zamieniają się na odznaki, spinki. Po wiosce olimpijskiej jeździ pełno rowerów. Jedzenie jest bardzo dobre. Można tu znaleźć kuchnię z całego swiata, naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Jest nawet McDonalds, i na dodatek wszystko za darmo. Owoców raczej nie jem, bo pewnie są płukane w tutejszej wodzie i wolę nie ryzykować. Mam pokój koło Tomka Majewskiego, świeżo upieczonego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą, i jest cisza. Warunki mieszkalne znakomite.

Trzymajacie wszyscy kciuki już w najbliższą środę. Postaram się Was nie zawieźć i godnie reprezentować nasz kraj na lekkoatletycznej bieżni."


Marcin Lewandowski składa podpis na fladze Olimpijskiej...

...i już w Pekinie

Znakomicie spisał się Marcin Lewandowski w biegu eliminacyjnym. Awansował do półfinału biegu na 800 metrów z czasem 1:45.89 (w swojej serii był wprawdzie czwarty, ale wszedł z czwartym czasem poza kwalifikującymi się automatycznie dwoma pierwszymi zawodnikami zkażdej serii). Awansować nie udało się Pawłowi Czapiewskiemu mimo, że po 600 metrach był na prowadzeniu (1:22.07). Ostatecznie przybiegł na metę na 3 pozycji w czasie 1:47.66. Drugi zawodnik w jego serii miał czas lepszy o 0,02 sek. Do bezpośredniego awansu zabrakło więc tak niewiele.

Jutro, tj. 21 sierpnia, o 13,50 Marcin startuje w półfinale. Wśród 8 półfinalistów w 1 serii Marcin legitymuje się najsłabszym rekordem życiowym oraz najsłabszym wynikiem w tym roku. Ciężko więc będzie zakwalifikować się naszemu zawodnikowi do finału, gdyż kwalifikuje się automatyczne z trzech serii po dwóch najlepszych zawodników oraz dwóch pozostałych z najlepszymi czasami.


Niestety nie udało się Marcinowi Lewandowskiemu awansować do finału biegu na 800 metrów. Od samego początku ruszył odważnie, biegnąc w ściśłej czołówce, dobrze taktycznie. Tempo biegu było niezbyt szybkie, wszystko rozegrało się więc na finiszowych metrach. Marcin walczył do samego końca, ale nie dał rady mocniejszym rywalom. Zajął ostatecznie 7 miejsce w swojej serii, uzyskując 1:47.24. Zwyciężył Kenijczyk Wilfred Bungei z wynikiem 1:46.23. Marcin ostatecznie zajął 20 miejsce, ale awans do półfinałów to jednak wielki sukces młodego polickiego biegacza.

Dużą niespodzianką było zajęcie dopiero trzeciego miejsca w serii Marcina przez broniącego tytułu mistrza olimpijskiego Rosjanina Yuriy'a Borzakowskiy'ego i nie zakwalifkowanie się do serii finałowej.


Finiszowe metry półfinału Marcina Lewandowskiego

W finale biegu na 800 metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zwyciężył reprezentant Kenii Wilfred Bungei w bardzo dobrym czasie 1:44,65. Srebrny medal zdobył Sudańczyk Ismail Ahmed Ismail natomiast medal brązowy wywalczył Kenijczyk Alfred Kirwa Yego. W finale nie wystąpił żaden zawodnik z Europy.